Kanad plaksutasid tiibu

Ühel õhtul sorteerisin parasjagu triigitud pesu, kui rahvuslikust telekanalist algas saade Jussi Björlingist. Mõtlesin mõnda aega, kust see nimi küll tuttav ette tuleb, kui meenus, tõepoolest, loomulikult Pettsonist ja Findusest – seal  ristis Pettson oma kuke kuulsa ooperilaulja järgi Jussiks. Saade ise oli nii põnev, et olin vist küll oma pool tundi ära vaadanud, kui märkasin süles kõrguva pesuhunniku eemale tõsta. Põnev mitmes mõttes – nii Björlingi elu – esmalt wunderkind, siis orb, siis (üli)noor isa ja lõpuks karjäär Metropolitanis, eks ole. Teisalt tekitas paralleele – ühel teisel triikimishommikul olin vaadanud ka samalaadset saadet Georg Otsast. Loomulikult oli teemade avamine – GO saade oli ehk paarkümmend aastat vana – postkommunistlikult hillitsetum. Samas oli mäletajate-kõnelejate paatos küllaltki sarnane. Ja kindlasti oli ka isiksustes nii mõndagi sarnast.

Björlingi-saates ei saa muidugi ümber ka sellisest põhjamaistest ilupiltidest-stampidest: väikesed maakirikud, pagulased Meerikamaal Minnesota kaunimate järvede ääres (umbes sama teema vilksatas ju Hulkur Rasmuses?), saarestikud, rootsipunased majad, sekka jõulupildid, kolm õnnelikku last, ema ja isa. Kuigi, millegipärast tahtnuksin kõigi nende klantspiltide kõrvale teada, kuidas läks esiklapsel, teismelistele vanematele sündinud pojal. Noh, niipalju saan isegi mina aru, et ka temast sai ooperilaulja, fotode järgi isale hämmastavalt sarnane.

Vihjamisi sai selgeks, et eks ta selline naiste- ja napsumees oli. Ilmselt seepärast käis naine temaga kogu aeg kaasas ka, küllap oli hoidjat Jussile rohkem vaja kui kolmele lapsele kodus. Ometigi kordas ta oma lauluõpetajast isa saatust – isa oli surnud, jättes orvuks neli teismelist poissi – ema oli võtnud juba kümmekond aastat varem tuberkuloos. Isa proovis surivoodil panna poisse lubama, et nemad jäävad karskeks. Seda ei juhtunud. Jussi elu jäi isa omast lühemakski.

Pettsoni kuke saatust me muidugi täpselt ei tea. Leidis ehk uue kanakarja, kelle ees end kohevile ajada?

Täna vaatasin – ikka triikimise kõrvale – saadet kuulsast naisballettmeistrist. Hakkan vist vanaks jääma?

PS! JB filmi saab veel ETV kodulehelt järele  vaadata! Soovitan soojalt!

PPS! Tegemist oli ka suurepärase lauljaga, kui see eestpoolt välja ei tule.

One thought on “Kanad plaksutasid tiibu

  1. anonyymne AK ütles:

    Võrratu hääl oli sel mehel! Ei teadnudki tõttöelda tema elust midagi.
    Kahjuks pole saade vist väljaspool Eestit järelvaadatav – mul ei õnnestunud (siin Antillidel;) igatahes.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s