Isegi mina loen mõnikord raamatuid!

Nii harva kui seda ka viimastel aastatel ette tuleb. Aga seekord ma väga lootsin, et jõulupakis on raamatupoe kinkekaardid – ja olid ka! –  ning läksin joonelt teisel pühal ning ostsin endale Ingmar Bergmani ning Tove Janssoni elulood.

ingmar-bergman-armastus-seks-ja-truudusetusEsimesena võtsin ette IB – ehk seetõttu, et lugesin ise Laterna magicat varasemas eas kui Muumitrolli. Esimese filmina olin juba näinud kesktelevisioonist Sügissonaati ning käinud ka Mammaga kinos Fannyt ja Alexandrit vaatamas. Raamat vaimustas mind ehk filmidest rohkemgi. Õigupoolest vaimustas on isegi liiga vähe öeldud. Missugune elu! Missugune mees!

Selle raamatu juures oleks pidanud mind tegema ettevaatlikuks juba alapealkiri – Armastus, seks ja truudusetus. Mitte et see IB elu kohta kuidagi sobimatu oleks, aga jah, just sellele kõik need kolm ja poolsada lehekülge keskendusidki. Seejuures kirjanikuga keeldusid vestlemast kõik veel elus olevad prouad ning seitse last üheksast.

Filmidest õigupoolest ei räägitudki. Kes, kellega, millal ja kus, keda peteti ja mis järjekorras. No ma ei tea. Või teisalt – eks ma siis mõtlesin kaasa. Ja faktidele on ju õigupoolest raske vastu ka vaielda. Näiteks:

IB ja Ingrid von Rosen, kes oli abielus krahv Jan-Carl von Roseniga, kohtusid 1957. aasta hilissügisel, aga võib-olla ka mitu aastat varem. Sõprus kasvas üle intiimsuhteks ja naine jäi üpris varsti rasedaks. Samal ajal kohtus Bergman niisiis abielus Käbi Lareteiga, sellal kui kestis veel tema suhe Bibi Anderssoniga, ja formaalselt oli ta siis veel ka Gun Bergmaniga abielus. 

Raske elu!

Ning paratamatult tekitas vastakaid tundeid ka kogu selle seksi ja armastuse ja truudusetusega kaasnenud maha jäänud laste teema. Seda enam, et mees ise elas ju läbi oma filmide ja vist veel rohkem oma raamatute kaudu ikka ja uuesti omaenda lapsepõlveaegu läbi.

Kõige selle peale meenus ka HH sissekanne Gudrunist, Heinrichi tütrest. Mehest, kes oli ideaalne pereisa, vähemasti oma tütre jaoks, kuid ajaloolises plaanis õudne inimene.

Tjah, kelle asi see siis õigupoolest on neid hinnanguid anda, kui mitte oma laste – ainsad inimesed, kelle jaoks vanem on see üks ja ainus ja asendamatu.

Aga IB filmide või nende tausta või muu sellise kohta – välja arvatud siis armulood – seda raamatut lugedes küll teada ei saa. Isegi fotosid on vaid kümmekond kogu raamatu peale.

proov_tove.inddAga Tove Janssoni raamat oli tõeline gurmee. Suurepärane kunstnik ja kirjanik ja inimene – ning fantastiliselt hästi kirja pandud lugu.

Muumitrolle lugesin ma alles gümnaasiumi-eas. Ja sellest sai hoobilt üks mu suuri lemmikuid.

Kusjuures selles elulooraamatus oli mitmel puhul toodud välja just neidsamu tsitaate, mida ma isegi omal ajal välja kirjutasin ja oluliseks pidasin. Selline armas ja isiklik viibe, kas pole. (Aga lõpuks – eks nende pärast ju millesti üleüldse vaimustutakse.)

Tove ise pidas ennast ennekõike maalikunstnikuks. Kogu pere tegeles neil kunstiga – kujurist isa, kellest sai Muumipapa, kogu perekonda vaikselt ja armastusega kooshoidev ema – loomulikult Mamma. Tove ise on peidus nii Muumitrollis kui salamahti ka Tutsiku ja Lipsiku paarisrakendis Tutsikuna. Ja noh, nii edasi. Kihlatu, armastatu, elukaaslane – kõik nad on eri tegelastena muumilugudes olemas. Huvitav on muide, et soomlasteni jõudis soomerootsi päritolu Tove alles siis, kui ta oli mujal, näiteks Inglismaal kuulsaks saanud. Ning et Soome vasakpoolsed pidasid muumisid liigselt kodanlikeks.

Väga meeldiv lugemine, minusugusele kohandunud kodanlasele täpselt paras. Palju kauneid maale ja fotosid. Ning intensiivne soov lugeda veelkord üle nii muumilood kui ka Janssoni täiskasvanutele mõeldud raamatud. Ja siis veel minna ja vaadata Soome Arhitektuurimuuseumis  suurt muumimaja.

Järgmisel koolivaheajal loen jälle!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s