Sodi

“Tühiasi. Aeg on ainult liiv.” Oxbacka mühatas endale nina alla. “Ja möödunud aeg on kasutatud kassiliiv.”
Ühest Soome krimkast*.

Paar päeva tagasi korrastasin kogemata ära kõik oma tähtsad ja vähem tähtsad paberid ja muu aastatega kappi ja sahtlitesse ja salajastesse kohtadesse** mitmete aastate vältel kogunenud sodi. Miks kogemata? Tegelikult otsisin ma taga ühtainsat paberit – ja siis meenus mulle, kuidas ma olin hiljaaegu hädas oma möödunudaastaseid koolitustõendeid kokku kogudes. Ohkasin ja võtsin ette põhjalikuma süstematiseerimise. Puhkuse aeg ju, polnud ainsatki ettekäänet seda mitte teha.

Mõnel inimesel on süsteemsus justkui veres – vaatasin tõelise lugupidamisega, kuidas Ussisõnu mängiv Väikevend mängu käigus kõik oma kaardid liigi järgi nelja hunnikusse sorteeris. Tuleb tunnistada, et tal oli päris lihtne pärast punkte lugeda. Minul on punktide kokkulugemisega alati jama.

Ehkki, lõppkokkuvõttes olid kõik tähtsad paberid alles. Palju armsat sodi ka muidugi. Tunnistused, fotod, laste joonistused, kutsed, diplomid, kiitus- ja tänukirjad, teatrikavad, sünnipäevakaardid, kirjakesed, mida armsam kunagi jättis lauale (telefone ju siis polnud), kirjad, mille isa või ema oli kunagi jätnud lauale, kirjad koos ümbrikega (mäletate, kunagi kirjutati kirju paberil?), saatjateks sugulased, sõbrad, armsam. Mis veel? Näiteks paberid, mida saad kaasa arsti juurest – EMOst, sünnitusmajast (kaks korda olen sellises kohas ka viibinud), ultrahelipildid. Isegi üks kopsupilt. (Lisaks kõikvõimalikele passi-, klassi- ja kassipilitidele.) Kunagi kirjutati mulle isegi luuletusi… Noh, kunagi ma kirjutasin ka ise luuletusi! Loomulikult on kõik kenasti tallele pandud.

Ja nagu ikka, avastad ühel hetkel, et su emal on õigus. Sest ainus, mida tõesti polnud, oli virtuaalsel kujul kirja pandud lugu Väikevenna sünnist. Mamma nimelt – tema on veendunud – et arvuti kaotab kõik ära või võtab õige asja leidmine tohutu aja. Temal on kõik märkmikus kirjas ja tema teab alati. Tal on isegi telefoniumbrid märkmikus (ja mitte telefonis), nii et isegi telefoni kaotamine ei loe talle tühjagi. (Seda enam, et ta enamasti unustab nagunii telefoni kaasa võtta või sisse lülitada.)

Aga noh, õnneks on olema sõbrad, kellega ma omal ajal kogemusi vahetasin ja ma sain Väikevenna-loo ikkagi kätte.

Kunagi lugesin ühest perest, ilmselt Meerikamaal – kus siis veel – kes arhiveerib iga viimase kui oma lapse elu puudutava kviitungi, pakendi, dokumendi. See on umbes siis elu kasutatatud kassiliiva nimel või nii.

Kuigi, kasutatud kassiliivast jagub meilgi. (Ja mis see blogigi siis muud on.)

*Raamat ise oli selline keskpärane, krimkaskaalal pigem Dashiell Hammettit kui Christiet meenutav. (Äkki ongi õigus neil, kes arvavad, et õpsidel on liiga pikk puhkus?)
**Muidugi, ega ma ei usu hästi ise ka, et kolmelapselistes majapidamistes eriti salajasi kohti saaks olla!

2 thoughts on “Sodi

 1. punanemammu ütles:

  Ohkan, isegi 2-lapselises perekonnas ei ole enam salajasi peidukohti…kõik on avastatud (salaja) ja “salaja” ka tühjendatud – jättes mulje nagu oleks käinud hiired. Ohkan veelkord, õnneks on veel garaaz, kus riiulite vahel turnimine nõuab teatavaid oskusi. Paberite korrastamisega on mul see häda, et kui muidu ei arva, et “äkki läheb vaja” siis paberite puhul ei raatsi ühtegi ära visata (mis parata juristi viga)…arvuti siin ei päästa – vaja ju originaali.

  • iibis ütles:

   Mina ka väga ära ei viska. Kuigi, kui vaatan (varsti vist tonnides mõõdetavat) joonistustekuhja, siis mõtlen, et kindlasti on siin kõrgunsti kõrval ka niisama-sirgeldusi… Aga tegelikult ei viska.

   Koolituste väljaprinte, vähmalt osaliselt, olen küll visanud. Ja poetšekke. Kuigi viimane sellekohane kogemus – päev pärast seda, kui tšeki südametäiega rahakotist välja viskasin, lagunesid lapse tossud – päädis ekstra karbi sisseseadmisega riiete ja jalanõude tšekkide jaoks.

   Nii et sodi koguneb. Jõudsalt. Võib olla ehk pisut organiseeritumalt kui enne.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s