Ettevaatust, reisikiri! II jagu

Lastereis oli sedakorda Rootsi. Ma ise käisin Rootsis viimati kaheksa suve tagasi, isegi templid on veel kahest mälestusväärsest kuust passis. Meelde on jäänud peamiselt mänguplatside  (meil siis veel neid eriti polnud)  ja mustikate rohkus. Viimaseid oli meie peatuspaigaks olnud väikelinna männimetsad täis. Ja kogu selle aja jookusul nägin veel vaid üks kord kedagi peale meie neid korjamas. Need olid soomlased. (Õiged rootslased ostsid oma marjad kabanduskeskusest plastkarbis.)

Seekord oli esimene sihtpunkt vägagi metsik loodus. Lõvid, ahvid, kaelkirjakud ja elevandid. Või keda siis veel võiks kohata Skandinaavia metsades?

Emme, sina pead valvama, et loomad meid ära ei söö! pani Väikevend mulle südamele. Täitsin ülesande sajaprotsendiliselt, olgu öeldud. Kedagi ära ei söödud.

Aga üldiselt, Tallinna loomaaed on eilne päev. Kolmården on vägev, eriti gondlisafari. Mustikaid oli kal sel suvel metsaalused paksult täis.  Marjad olid väikesed, aga väga magusad.

Ahvid ronivad. Inimesed pildistavad

Miks on sebral triibud, ei saanudki teada. Esitleti kaht teooriat ja palju triipe

Kolm ninasarvikut ja Muu Loom

Pipimaa oli… noh, natuke nagu sellised turistidest paksult kubisevad paigad ikka. Ja millal siis poleks lastele meeldinud käia ojas mööda kive, ronida puude ja kivide otsa, kõlkuda ja kiikuda kõigis võimalikes kohtades. Üks atraktsioon oli näiteks Kassisalu pumbakaev. Lapsed pumpasid innukalt ja vett muudkui jooksis. ( Mulle meenusid lapsepõlvesuved Peebo talus. Vee järele minek oli tore ainult esimesed 50 m (tühjade ämbritega allamäge). Siis tuli tükk aega pumbata ning täis ämbrid ülesmäge kööki tassida. Kui oleks võimalik seda laste poolt toodetud energia hulka ainult kuidagi ka ära kasutada! Panna mingi elekrijaam tööle – või vähemalt kommivabrikki.) Noh, vähemalt said teada, mis on pumbakaev.

Päeval, mil meie grupp oli Pipimaal, oli olnud seal kümme tuhat turisti. Ei, ega ma ei kurda, tore oli. Varsti-viiene ronis ähkides pöialpoiss Nils Karlssonina hiiglaslikule aiamööblile. Varsti-kümnene tõdes rahulolevalt, et Karlssoni tuba oli küll rohkem segamini kui tema oma. Ja üheteistkümnene tundis kõik kohad ära ja tegelikult mängis veel täiesti siira rõõmuga ei tohi puutuda põrandat ja ronis ja kõlkus ja uudistas.

Väikevend saab kohe nimelise "pössi". "Möts" on juba peas!

Kohe võiks nüüd tulla ema Alma ja pakkuda oma suurepärast vorsti!

Pole kahtlustki, et Segasumma suvila ees on vägevad ronimispuud! (Meenub eelmisel päeval loomaaias nähtud gorillade turnismiskoht. Evolutsiooniteooria ei tekita küll minegeid kahtlusi)

No tahaks näha, kes nüüd veel ütleb, et ei usu Karlssonit. Ja mu vanema poja sõnutsi on tal ka maailma kõige enam segamini tuba. (Asjaolu, mis lisab veelgi veenvust)

Kommipoodidest veel. Ööbimispaik oli Mariannelund. Seesama koht, kuhu Vahtramäe Emil viidi arsti juurde, kui tal supipott peas oli ja kuhu Emil ise viis läbi lumehangede raskes veremürgistuses Alfredi. Mariannelundis oli ka kommipood. Ülinunnu koht, kus kommid on klaaspurkides ja jõupaberist pakendites ja kus ostja võib vaadata, kuidas hangunud kooreveniseid kuubikuteks lõigatakse ja nii edasi. Ainult et täiskasvanu rikutud silm tuvastab siiski eksimatult nii karmiinpunase kui tartasiini-rohelise.

Nunnu kommipood väljastpoolt vaadatuna

Kellel oleks südant keelata oma lapsele selliseid komme. (Vastus: ainult emakrokodillil. Kas sina oled krokodill?)

Nii see siis käib

Aga need päris tõelised Kassisalu ja Bullerby olid küll ehedad. Mõlemas kohas muide elatakse siiamaani sees, sisse pääseb mõningatesse abihoonetesse. Täpselt niisama hubased, rootsipunased ja paradiisi moodi, nagu nad raamatutest meelde olid jäänud. Mõned koduloomad olid ka. Näiteks kanad, keda Väikvend tahtis kohe endale koju võtta. *

Väga Rootsi. Kassisallu minek

Emili tislerivärkstuba

Sellisest majast võib vabalt sirguda vallavolikogu esimees. Sigudikust rääkimata

Lõunatalu, Bullerby

Täitsa Bullerby

Aga tegelikult: aitäh, Astrid! Imepärane maailm, imelised lood.

Puhvetkapis on nüüd karp väänikupille ka!

*Mina: Kuhu sa need kanad kodus paned?

Väikevend: Oma tuppa.

Mina: Aga kanad kakavad siis su toa ju täis!

Väikevend: Noh, siis sinu tuppa!

5 thoughts on “Ettevaatust, reisikiri! II jagu

 1. hildur ütles:

  Rootslastel on kohutavalt vedanud, et Astridi-tädi neile sellise Pipimaa rajamiseks võimaluse andis. Ma isiklikult suudan suisa ignoreerida seda pisukest kommertsimaiku (ja e-värvi kommides), sest see ON armas koht. Niuks, tahaks ka jälle Pipimaale!
  Kahjuks tuleb praeguse seisuga varitseda võimalust ajutiselt kaaperdada mõni väiksemat sorti laps või siis kannatlikult oodata, kuni vanaemaks saan. Oleks jälle põhjust see külastus ette võtta 😀
  Väikevennast Pipimaal võiks vist eraldi raamatu kirjutada?
  Igatahes aitäh ilusate mälestuste meeldetuletamise eest 🙂

 2. Annely ütles:

  oh kui tore! 🙂
  ja Astrid Lindgren ja tema maailm on imelised! Olid lapsena ja on ka nüüd, ikka jätkuvalt!

 3. Sille ütles:

  Ma olen ka täpselt samasuguse reisi läbi teinud 🙂
  Umbes 10 aastat tagasi kui mu lapsed olid umbes sinu omade vanused. 🙂

 4. iibis ütles:

  See põlvkondade järjepidevus on üks paljudest vaimustavatest asjadest Lindgreni juures. Ma arvan, ma teadsin lapsena Bullerby lapsi peast. Nüüd loen vaimustunud Väikevennale. (Kuigi tema vaimustb ehk natuke teistest lugudest.) Noh, hea vähemalt et praegu omal veel lapsed ettekäändeks olemas, ei pea veel kaaperdamise plaane pidama…

 5. kroonijuveel ütles:

  tegime meiegi sarnase reisi – Kolmarden ja Pipimaa. Praegu-üheteistkümnene oli siis kolmene vist, igatahes laenasime jalutuskäru selleks ajaks kaasa. Muljed ja emotsioon oli sama – Kolmarden oli vaimustav ja Pipimaa oli rahvarohke, ehkki mõnus. Me oleme Legolandist ka nüüd juba välja kasvanud, tuli tõdeda sellesuvereisil. Muumimaale tahaks tegelikult. mina noh, mitte lapsed.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s