Universumi sipelga elust

Inimesed ei osanud kujutledagi, et juba miljoneid aastaid vaatlevad neid Marsi, Veenuse ja isegi Uraani loodusteadlased palju võimsamate aparaatidega kui nende endi omad. /…/ Me ei võinud arvatagi, et mõnikord, oma elu kõige salajasematel hetkedel olime taevase ultramikroskoobi vaateväljas. (André Maurois Inimeste elu. Katkendid Universumi ajaloost. Trükitud Timbuktu Ülikooli kulu ja kirjadega aastal 1992.)

Just see võrratu uurimus meenus mulle täna, kui esimest korda Ahhaas käisime.

See sipelgapesa! Otse näitusesaalis, kus sipegad askeldavad inimeste pilkude all. Ka kõige pesa sügavaimad kihid on uudishimulikele pilkudele eksponeeritud, kuigi sipelgad ise seda ei adu. (Oletatavasti.)

Seda sagimist vaadates valdas mind kujutlus, et ma ise, sealsamas neid sipelgaid silmitsedes võin ju ka ise olla parasjagu kellegi näitusevitriinis. Või saan ma siis kindlalt väita, et ma seda pole?

Plantaariumi kolmveerandtund möödus samuti lihtsalt uskumatult kiiresti. Sipelgeksponaadi tunne üha süvenes, mõistes harukordse selgusega oma mikroskoopilist osa universumis.

Neid linnu asustavad pisikesed loomad – inimesed – on lennuvõimetud, viletsa karvkattega kahejalgsed imetajad, üldjuhul kaetud kunstliku pealisnahaga. Kaua aega oletati, et nad eritavad seda ise.

/…/

Üldiselt magab isane maalane öösel emase maalase kõrval. Ma palusin oma õpilastel kaks pesa pooleks lõigata ja isane emasest ilma kumbagi haavamata eraldada, seejärel ühendada ühe pesa A-pool teise pesa B-poolega, et näha, kas loomakesed märkavad muutust. /…/ Tulemused hajutasid kõik kahtlused. Mõlemal juhul ilmutasid meie kunstlikult kujundatud paarid ärkamise hetkel kerget üllatust, mis on kergesti seletatav paigalt liikumise ja ehmatusega. Kuid paarid jäid mõlemal juhul rahulikult paigale, suhtumine vastaspoolesse näis olevat normaalne. Peaaegu uskumatu fakt: esimestest tundidest peale hoolitsesid mõlemad emased võõra pesakonna eest, väljendamata seejuures mingit hirmu või vastikust. Ilmselt olid nad võimetud tajuma, et tegemist polnud mitte nende oma poegadega. ( Veelkord André Maurois Inimeste elu. Katkendid Universumi ajaloost. Trükitud Timbuktu Ülikooli kulu ja kirjadega aastal 1992.)

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s